Zalety budowy modułowej kotłów grzewczych do nieruchomości komercyjnych

Kotły kondensacyjne Elco – modułowa budowa

Kotły kondensacyjne Elco – modułowa budowa

Instalacja systemu grzewczego w nieruchomościach komercyjnych często wiąże się z koniecznością przetransportowania urządzeń w trudno dostępne miejsca. Dlatego właśnie koncepcja budowy modułowej kotłów grzewczych jest doskonałym rozwiązaniem, ułatwiającym to zadanie.

Kotły zbudowane modułowo można łatwo rozmontować na kilka elementów i ponownie zmontować. Co ważne, w przypadku urządzeń renomowanych firm, takich jak ELCO, demontaż i ponowny montaż zajmuje maksimum pół dnia roboczego. Taki system pozwala przetransportować kocioł nawet tam, gdzie jest konieczność pokonania niewygodnych schodów czy dotarcia do trudno dostępnych miejsc w budynku. Demontuje się nie tylko obudowę kotła, ale można również rozdzielić poszczególne jego części i przenosić je pojedynczo.

W kotłowniach budynków komercyjnych często montuje się kilka kotłów kaskadowo i w tym wypadku budowa modułowa także ułatwia instalację urządzeń obok siebie. Na przykład kotły TRIGON® XL o budowie modułowej mogą być montowane kaskadowo do 8 sztuk (jest też możliwość zainstalowania nawet 16 kotłów). Dzięki możliwości wykonania szybkiego demontażu urządzeń, nie tylko łatwiej je przetransportować, ale i zainstalować w określonym miejscu. Szczególnie przy układzie kaskadowym kotłów, ważna jest możliwość dostosowania miejsca umieszczenia okienka rewizyjnego i elektrody zapłonowej. Budowa modułowa kotłów pozwala na zamontowanie okienka i elektrody po obu stronach komory spalania, dzięki czemu łatwiej jest funkcjonalnie ustawić urządzenia wobec siebie. To także praktyczne rozwiązanie, gdy kotły trzeba ustawić w wąskim pomieszczeniu.

Gazowe kotły kondensacyjne TRIGON® XL marki ELCO mają budowę modułową. Ich najważniejsze cechy:

  • Siedem typów kotłów do wyboru, o mocy wyjściowej od 142 do 540 kW.
  • Wysoka sprawność do 110 % przez cały okres eksploatacji, dzięki połączeniu zaawansowanego palnika, wymiennika ciepła i elektronicznego układu regulacji.
  • Zaawansowany system regulacji - kotły TRIGON® XL posiadają czytelny wyświetlacz tekstowy i możliwość zintegrowanego sterowania kaskadą (do 16 kotłów). Można podłączyć dodatkowe sterowniki i przekaźniki, co pozwala na kontrolę stref grzewczych, systemu solarnego czy innych źródeł ciepła.
  • Większy zakres zastosowań, dzięki temu, że maksymalne ciśnienie wynosi 8 bar. Kocioł może więc być stosowany w wysokich budynkach bez konieczności separacji systemu hydraulicznego. Poza tym delta T między zasilaniem a powrotem na poziomie 30 K ułatwia integrację z systemami miejskiej sieci ciepłowniczej.
  • Możliwość instalowania na najwyższej kondygnacji lub na dachu, dzięki zastosowanej technologii, opartej na niewielkiej pojemności wodnej. Jednocześnie jest zachowana bardzo szybka reakcja na zmienne zapotrzebowanie na ciepło.
  • Kotły TRIGON® XL mają kompaktowe wymiary, dzięki czemu mieszczą się przez standardowe drzwi o świetle 76 cm.
  • Kocioł jest dostarczany na kółkach transportowych, które ułatwiają manewrowanie urządzeniem na placu budowy. Po ustawieniu na miejscu, kocioł montuje się na podłożu za pomocą regulowanych nóżek.

Kotły z serii TRIGON® XL zastosowaliśmy u jednego z naszych klientów – w luksusowym hotelu Lake Hill Resort & Spa w Karkonoszach. Kotłownia w tym obiekcie jest kaskadowa, ma moc 1,2 MW. Zainstalowano w niej dwa kotły stojące TRIGON XL570 wraz z pełnym systemem sterowania poprzez Internet. Kotłownia dostarcza ciepło do celów ogrzewania grzejnikowego, podgrzewania wody basenowej oraz do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Lokalizacja kotłowni w tym obiekcie wymagała demontażu kotłów na bazowe podzespoły i ponownego ich montażu w docelowym pomieszczeniu. To znacznie ułatwiło i przyspieszyło zakończenie prac instalacyjnych. Nasz klient podkreśla zalety tego rozwiązania, jakimi są przede wszystkim: niskie koszty użytkowania, wysoka sprawność i elastyczność mocy kotłów, funkcjonalność sterowania, a także bardzo niska emisja NOx. Dodatkową zaletą jest sprawny system obsługi serwisowej i dozorowej. Wspieramy klienta od momentu wyboru odpowiedniego urządzenia, przez cały okres użytkowania. W Polsce wsparcie techniczne ELCO to 18 serwisów fabrycznych oraz ponad 300 firm serwisowych grupy Ariston Thermo.

Uwaga - inwestorom poszukującym kotłów o budowie modułowej o bardzo dużych mocach, firma ELCO oferuje serię TRIGON XXL o mocy do 2 MW, która jest również oparta na modułowej koncepcji konstrukcyjnej.
Wszystkie prawa zastrzeżone.