Czy na polskim rynku są kotły kondensacyjne o mocy 2000 kW?

TRIGON XXL Evo – przekrój

TRIGON XXL Evo - modułowa budowa

Pierwszym w branży kotłem o tak dużej mocy jest oferowany przez firmę ELCO model TRIGON XXL Evo 2 MW. To kocioł kondensacyjny, przeznaczony do obsługi budynków komercyjnych.

Kocioł ELCO TRIGON XXL Evo 2 MW jest gazowym kotłem kondensacyjnym z zamkniętą komorą spalania. Ma przy tym niską pojemność wodną, jest więc na tyle lekki, że może być stosowany w kotłowniach na najwyższych kondygnacjach oraz na dachach.

Zamknięta komora spalania

TRIGON XXL Evo ma zamkniętą komorę spalania, zasysa więc powietrze do spalania gazu w palniku z zewnątrz budynku. Dzięki temu kotłownia może mieć mniejszą kubaturę, niż gdyby była wyposażona w urządzenie z otwartą komorą, pobierające powietrze z pomieszczenia.

Należy pamiętać, że minimalna wymagana kubatura kotłowni zależy od rodzaju komory spalania. Kiedy mamy do czynienia z otwartą komorą spalania, to na 1 m3 kotłowni powinno przypadać maksymalnie 4650 W. Przy komorze zamkniętej, czyli w sytuacji, gdy powietrze do spalania jest pobierane z zewnątrz budynku, kotłownia nie powinna być mniejsza niż 6,5 m3 TRIGON XXL Evo posiada zintegrowany palnik gazowy, również firmy ELCO.

Technologia niskiej pojemności

Mimo, że kotły są tak wysokiej mocy, to dzięki zastosowanej w nich technologii niskiej pojemności wodnej, mają bardzo krótki czas reakcji. Dla porównania: czas nagrzewania kotła z dużą ilością wody od zimnego do gotowości wynosi 280 sekund; kocioł TRIGON® XXL Evo potrzebuje na to tylko 30 sekund.

Mniejsza kotłownia większa moc

Kotły gazowe o tak wysokiej mocy stosuje się w obiektach, gdzie jest bardzo duże zapotrzebowanie na moc cieplną. Dzięki temu, że kocioł TRIGON XXL Evo może mieć moc cieplną 2000 kW, to wystarczają tylko dwa takie urządzenia, by wyposażyć kotłownie o mocy 4 MW.

Dla inwestora montaż takich kotłów to wymierna korzyść – po pierwsze nie jest potrzebne duże pomieszczenie na kotłownię, po drugie istnieje mniejsze prawdopodobieństwo awarii urządzeń, po trzecie zaś zmniejszy to opłaty UDT (Urząd Dozoru Technicznego).

Jeżeli budynek ma wyjątkowo duże zapotrzebowanie na ogrzewanie, to w kaskadzie można instalować nawet do 16 kotłów Elco. Przykłady takich kaskad realizowanych przy zastosowaniu kotłów gazowych ELCO znajdują się między innymi w Chinach.

Najważniejsze zalety kotłów TRIGON® XXL Evo:

  • Moc cieplna wynosi do 2000 kW, sprawność do 109,7 %
  • Bardzo niskie emisje NOx i CO dzięki zastosowaniu palnika pracującego w systemie Premix (palnik jest dodatkowo chłodzony wodą grzewczą). Emisja NOx < 23 mg/kWh.
  • Kotły mają modułową konstrukcję, co umożliwia ich demontaż na części składowe, a tym samym łatwiejszy transport i montaż kotłów w nieruchomościach komercyjnych. Przenoszenie kotła w częściach ułatwia wniesienie kotła po schodach czy w miejsca ciężko dostępne, jak np. na dach wieżowca. Co ważne, zgodnie z polskim prawem kotłownie w blokach powyżej czterech kondygnacji muszą być zlokalizowane na najwyższym piętrze ze względów bezpieczeństwa.
  • TRIGON® XXL jest kompatybilny z powszechnymi protokołami systemu zarządzania budynkami BMS (System Inteligentnego Zarządzania Budynkiem), wykorzystując do połączenia bramę ELCO Commercial Gateway.
  • Kotły z serii TRIGON® XXL Evo pracują bardzo cicho – poziom hałasu wynosi od 68,7 do 72,7 dB.
  • Wymiennik kotła jest wykonany ze stali szlachetnej.
  • Gwarancję na kotły ELCO może być przedłużona nawet do 10 lat (przy podpisaniu indywidualnych kontraktów serwisowych).
Wszystkie prawa zastrzeżone.